Perde Satıcıları Haber Portalı

YAZARLAR

Kendimize Sormamız Gereken Beş Soru

26.06.2013 4 yorum

Sevgili Ev Tekstilcileri, yıllardır sizler için araştırmaktan araştırdıklarımı tekrar sizlere yansıtmaktan büyük mutluluk ve haz duydum. İstedimki bu meslek gelişsin, gelmekte olan yeni nesil bu mesleği sevsin ve hatta Türkiyenin ev tekstil sektörü markalaşırken ve bu gelişimler olurken benimde çorbada tuzum bulunsun. O halde  araştırmalarımın bir diğer yüzü olan " Şirket Kalkınması "  hakkında sizlerle nacizhane birikimlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle beş esas soruyu kendimize sorarak şirket kalkınmasına katkıda bulunalım.

1- Misyonumuz nedir ?

2- Müşterimiz kimdir ?

3-  Müşteri neye değer verir ?

4- Sonuçlarımız neler ?

5- Planımız nedir ?

Ve bu basit gibi görünen soruların cevapları şirketimiz tarafından karşılanabiliyormu? İlk etapta bu sorulara cevap verebilirsiniz;  peki ya teorikten uygulamaya nasıl geçersiniz yada geçmek için hazırmısınız ?  İkinci bir örnek ise  20 yıllık firmasınız ve hala bir şeyler eksik, artık hayata geçirmek istediğiniz ve geçiremediğiniz eksiğinizi biliyor ve uygulayamıyorsunuz. O halde bu gün bu işe kararlılıkla yaklaşıp hiç zaman kaybetmeden bu soruların cevabını şirket çalışanlarınızla masaya yatırma vaktidir. Misyon cümlesini yeniden tanımlamaya ihtiyacınız varmı? Varsa neden? Yoksa neden? Yeni bir misyon çizmek isteseniz başlıca faydaları ne olurdu? Şirketinizin varlık sebebi ile misyonunuz örtüşüyormu? Gelelim Müşteri kim sorusuna;şirketinizin gücü müşterinize cevap veriyormu?  Veriyorsa neden?  Vermiyorsa neden? bu soru ile kendinizi hesaba çekin. Şirket içi gücünüzü ve ürün stoğunuzu sık sık kontrol edin, kontrolden çıkmış şirket zaten sizin değildir, kontrolsüz güç gerilla şirketler tarafından alt edilebilir bunuda bir köşeye yazarak unutmuyoruz ki; göbeğimizi kendimiz keselim. Ve gelelim kaynaklarımıza. Kaynak sağladığımız ana firmaları, üretici ve tedarikçilerin gücünü ve reklama verdikleri değeri sık sık kontrol edelim.Bu arada kendi müşterimiz neye değer verir sorusuna kayıtsız kalmayalım ,unutmayalım ki;  büyük üretici firmalar bu soruyu kendilerine sık sık sorarak hem finansal kaynaklarını büyütmüşler, hem pazarlama ağlarını genişletmişler, hemde istihtam ve ihracaatta söz hakkına sahip olmuşlardır.  Öyleyse yarın ilk işiniz şirketinizin kapısını açtığınızda çalışanlarınızla bu beş soruyu masaya yatırmak olmalı. Sonuçlar neler  ve yaptığınız hataları en kısa zamanda nasıl terkedebilirsiniz . Belkide bu sorulara cevap arayıp uygulamaya geçtiğinizde yarınlara açılan ciddi istihtam ve ihracat payına sahip şirket olma olasılığı karşınızda ve hatta masanızda olacaktır. Hepinize hayırlı işler diliyor saygılar sunuyorum.

Bu yazıyı 2596 kişi tarafından okundu.

DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

 1. sıtkı ercan 03.06.2009 00:23:22

  yaşam mücadelesi veren herkei kutluyorum çok yeni olduğunuz belli ama unutmayınki HERİŞ BİR SANNATTIR ayrıca genel konuşabilirsiniz isimleri reklam yapmadan. elşetirime kızmayın çünkü yapacı anlamda eleştirdim bende bu meslekten emkli olmuş hala devam eden bir kişiyim başarılar

 2. MAKROPER 07.01.2009 12:17:57

  KRİZİN ETKİLERİNİ EN AZA İNDİRMEK İÇİN ŞİRKET BÜNYESİNDE CİDDİ YAPILANMALARA GİTMEK GEREKİR. ÖRNEĞİN BİZ SON AYLARDA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ YENİ TEDBİRLERLER SAYESİNDE VE AYRICA KAMBURLARIDA TEMİZLEMEK SURETİYLE RAHATLAMAYA BAŞLADIK GELECEK GÜZEL OLACAK

 3. barış 05.01.2009 19:33:59

  keşke bende şu son dönemde yaşadığımız işsiz geçen günlere sizin gibi pozitif bakabilsem filiz hanım.ama malesef bu na mümkün görünüyor şimdi ve önümüzdeki günlerdede.ayrıca perdecilik bir sanat işi haklısınız fakat bu ülkede bunada değer verilmiyor.

 4. Mehmet 25.11.2008 00:32:22

  süper olmasına rağmen bazı eksiklikleri var ama yinede tebrik ederim

YORUM YAZ

Yorumlar

kadriye çalış

sıcacıkılımlı makül saygılı seviyeli şahaneinsanlarsınız sizi bugün tanıdım rabbim herşeyi gönlü

yunus AYCAN ISPARTA

ağam büyük adamsın.röportajından çok bük ders aldım Allah yar yardımcın olsun.Bşarıların devamı nı Alla

Neslihan dere

İşletmeden aldığım üründe cam metresi belirtmeme rağmen olur diyerek hazır ürün verildi daha sonra erte

Ercan afşin

Mrb pazarda ve hazir perde icin defolu perdeleriniz var mi acaba Iletisime vecerseniz sevinirim

Cemile Kaya

1 yıl önce yaptırmış olduğum taç marka stor perdelerin tülü bir kez bile yıkamadan yırtıldı,başka bir p

BİZİM SEÇTİKLERİMİZ

 
 
 

ETKİNLİKLER & FUARLAR