Perde Satıcıları Haber Portalı

YAZARLAR

Doğal sit alanları ülkemizin kanayan yarasıdır.

03.02.2016 0 yorum

Türkiye’de doğal alanlar 18 ayrı koruma statüsü ile korunmaktadır. Bunlardan bazıları ulusal düzeyde bazıları da uluslararası düzeyde koruma statüleridir. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda ifadesini bulan doğal sit alanı statüsü, ulusal düzeyde uygulanan ve sadece ülkemize özgü bir koruma statüsüdür. Dünya’da başka hiçbir ülkede doğal sit adı altında koruma statüsü bulunmamaktadır.

Doğal sit alanları ülkemizin kanayan yarasıdır. Bir alanın doğal sit alanı olarak tespit, tescil ve ilanı genel bilgilere, tahmini verilere dayandırılamaz. Bu alanların, sınırlarının ve kategorilerinin tespit, tescil ve ilanı, mutlaka kapsamlı bilimsel inceleme ve değerlendirme sonucunda yapılmalıdır. Aksi halde; korunması gerekli bir alan koruma dışında kalabileceği gibi, korunması gerekmeyen bir alan da gereksiz yere korunarak vatandaşın mülkiyet hakkının ihlaline sebebiyet verebilir.

Mülkiyet hakkının ihlali sorununun aşılması gerekliliği ve yıllar önce doğal sit kararı verilen taşınmazların bilimsel ve teknik verilerle saptanmamış olması nedeniyle; doğal sit alanlarının, aradan geçen uzunca süre içinde halen sit niteliğini koruyup korumadığının irdelenmesi ve sınırları ile kategorilerinin yeniden tespiti amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir çalışma başlatılmıştır. Bu çerçevede 2013 yılında  çıkarılan ‘’Doğal Sit Alanlarının Değerlendirilmesine İlişkin Teknik Esaslar’’ ile Türkiye’de 21 ilde bulunan doğal sit alanlarının, ekolojik temelli (biyo-ekolojik, jeolojik-jeomorfolojik-hidrojeolojik ve peyzaj kriterlerine göre) bilimsel araştırmaları ve incelemeleri yapılmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda, doğal sit alanları bilimsel temelli olarak belirlenmiş ve tescil edilmiş olacaktır.

Bu yazıyı 1072 kişi tarafından okundu.

DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Yorumlar

kadriye çalış

sıcacıkılımlı makül saygılı seviyeli şahaneinsanlarsınız sizi bugün tanıdım rabbim herşeyi gönlü

yunus AYCAN ISPARTA

ağam büyük adamsın.röportajından çok bük ders aldım Allah yar yardımcın olsun.Bşarıların devamı nı Alla

Neslihan dere

İşletmeden aldığım üründe cam metresi belirtmeme rağmen olur diyerek hazır ürün verildi daha sonra erte

Ercan afşin

Mrb pazarda ve hazir perde icin defolu perdeleriniz var mi acaba Iletisime vecerseniz sevinirim

Cemile Kaya

1 yıl önce yaptırmış olduğum taç marka stor perdelerin tülü bir kez bile yıkamadan yırtıldı,başka bir p

BİZİM SEÇTİKLERİMİZ

 
 
 

ETKİNLİKLER & FUARLAR