Perde Satıcıları Haber Portalı

YAZARLAR

TİCARET ve ERDEM….

09.07.2016 0 yorum

TİCARET ve  ERDEM…. 
Okuduğunuz kitaplar, izlediğiniz filmler, katıldığınızı toplantılar, gezdiğiniz yerler, dinlediğiniz müzikler ve diğer yaşam deneyimlerinizin dışında bir adı vardır ticaretin... Hepsinden aldıklarınızla harmanlayıp bir dil yaratmaya çalıştığınız bir sahadır ticaret. Sadece sermaye gücünün varlığı ile ifade edilemeyecek kadar derin; ama ekonomik gerçeklikten de uzaklaşmayacak kadar da keskin … 
Aslolan şeyin insan olduğunu hiç unutmadan yürütülen faaliyet, hayata sadece anlam katıyor, bu gerçeklikten uzaklaştığınız anda yaptığınız şey aslında ticaret değildir; mekanikleşen bir sistemdir. 
Böyle bir girişi gerekli görmemdeki husus, bu çağın insanında gittikçe belirginleşen sürekli başarı isteği ve hikayeleri, bunun altında yatan uzun yolculukları merak eden veya o zahmetli yolu göze alabilen ise maalesef oldukça az.  
Hiçbir başarının tesadüfü olmadığı sözünü referans alırken, ticarette mutlak gerçeğin, alım-satım arasındaki o uzun banda hayatın bütün unsurlarını sıkıştırmak yeteneği olduğunu yadsımamaktır. 
O aralıkta emek, sevgi, güleryüz, neşe, hüzün, ortak keder, ortak sevinç, katma değer ve en önemlisi sürdürülebilir hayat kalitesi olmalı. Evet ticareti yaparsınız, ama ticari faaliyeti, sadece kitaplara göre  veya geleneksel kurallar ile yapamazsınız.  İşte sultanhamam bize bunu öğretti-öğretiyor da ve belki öğretecek de...  
İzninizle bu ilk yazımızı kısa tutayım, ama eğer ki bir mesaj gerekiyorsa bence bu mesajı  ünlü düşünür Montesquieu'den verelim "Nerede yumuşak huylu insanlar varsa orada ticaret vardır; nerede ticaret varsa orada insanlar yumuşak huyludurlar".. 
09,07,2016 istanbul..

 

Bülent Kemaloğlu 

Bu yazıyı 754 kişi tarafından okundu.

DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Yorumlar

kadriye çalış

sıcacıkılımlı makül saygılı seviyeli şahaneinsanlarsınız sizi bugün tanıdım rabbim herşeyi gönlü

yunus AYCAN ISPARTA

ağam büyük adamsın.röportajından çok bük ders aldım Allah yar yardımcın olsun.Bşarıların devamı nı Alla

Neslihan dere

İşletmeden aldığım üründe cam metresi belirtmeme rağmen olur diyerek hazır ürün verildi daha sonra erte

Ercan afşin

Mrb pazarda ve hazir perde icin defolu perdeleriniz var mi acaba Iletisime vecerseniz sevinirim

Cemile Kaya

1 yıl önce yaptırmış olduğum taç marka stor perdelerin tülü bir kez bile yıkamadan yırtıldı,başka bir p

BİZİM SEÇTİKLERİMİZ

 
 
 

ETKİNLİKLER & FUARLAR