Perde Satıcıları Haber Portalı

YAZARLAR

MESELE BU...

08.08.2016 0 yorum

Sevgili Ev Tekstilcileri, Sevgili Perdeciler, sezonumuzun ortasına geldiğimiz şu günlerde biliyorum ki;  hayal ettiğinizin yada tahmininizin  altında cansız bir, birinci yarı sezonu geçirdik. Malumunuz  ülkemizi  içine sürükledikleri bin bir türlü oyunların, kaosların, sıkıntıların sezonumuza ve sektörümüze yansıyacağı  ta en başından beri gün gibi açıktı.

Napalım bazen bizim dışımızda gelişen sıcak durumlar aslında bizi bire bir ilgilendirerek yakından etkiliyor. Hatta bu etkileşim öyleki ticaretimize sekte vururken; rıskımızıda  sıkıntıya sokuyor.  Biliyorum ki bir çoğunuzun ödemeleri, çekleri, senetleri  can çekişiyor. Peki çözüm ne, bu sıkıntılı günleri nasıl atlatıcağız? Tabiki sizlere ahkam kesecek yada yön verecek tecrübede yada konumda değilim. Hepiniz tecrübeli ve işini bilen vasıflı ticaret insanlarısınız. Ama on yıllık sektör araştırmalarımın birikimlerinden yola çıkarak benimde kendince zanlarım ve tahminlerim var elbetteki… Durum aslında çokta vahim değil.

Sadece zamana ihtiyacımız var. Tamir zaman isteyen ve istişareler ile teselli edilirken;  yaraların birer birer sarıldığı ciddi bir zaman dilimidir. Peki bu zaman dilimini nasıl atlatacağız?…Elbette ki küçülerek…Mesela bu küçülmeye  mağazanızda çalışan sayısını azaltarak ve hatta kapınızın önünde duran servis araçlarınızı daha az kımıldatarak, gerekirse mağaza mutfağında lüksü kısarak, cep harçlıklarınızı küçülterek başlayabilirsiniz. Bir nevi halk arasında “kemer sıkma politikasıda” dediğimiz bu davranışın ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.  Sıkıntılı durumlarda banka kredilerine koşmak yerine borç sıranızı aciliyet durumuna göre sıraya koymak ve yeniden taksitlendirmek doğru çözümlerden biri olabilir. Sizi bir esnaf olan borçlunuz idare edebilir, fakat bankanız üç aydan fazla beklemez.  Diyeceksiniz ki bankalar alacaklılardan daha iyidir, bu söz ilk günler için cazip görünebilir ama sonu trajedidir. Ya diğer "en altarnatifler" bana göre “herkes sırasını bekleyecek” geçermi bu günler geçer…Siz sakın ümitsizliğe düşüp kepenk kapatmaya kalkmayın. Kepenk kapatmak sizin onurunuzu zedelerken, en son çaredir. Yüksek kira vermek, vergi borcunun altında ezilmek, çalışanların sigortalarını ödeyememek, bankalardan çekilen kredilerin birbiri üzerine gelip sizi boğmaları; içiniz fena halde karardı değilmi?

Ayağını yorganına göre uzatanlar bu yazıyı dikkate almasınlar elbette ki… Ama çözüm arayanlar bir an olsun haklı tarafımı göreceklerdir.  Bu demek oluyorki; ticaret yılında değiliz, ticaretinde kalkınmanında bir yılı vardır. Zaman kalkınma yılı değil, ayakta durabilme yılıdır. Bunu başaranlar gelecek yılların kaygısını üzerlerinden birazcık atmış ve rahatlamış olacaklar. Tabiki bu rahatlık sizi gevşetmesin sıkı tutmaya devam. Sadece gerginliğe ve strese girmeden sakin bir şekilde uygulamaya geçerseniz yani paniklemezseniz suyun üzerinde batmadan durabilirsiniz. Bütün mesele bu... Ve bu günlerinde geçeceği umudu ile geleceğe yelken açarken; hepinize hayırlı işler diliyorum..    

Bu yazıyı 936 kişi tarafından okundu.

DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Yorumlar

kadriye çalış

sıcacıkılımlı makül saygılı seviyeli şahaneinsanlarsınız sizi bugün tanıdım rabbim herşeyi gönlü

yunus AYCAN ISPARTA

ağam büyük adamsın.röportajından çok bük ders aldım Allah yar yardımcın olsun.Bşarıların devamı nı Alla

Neslihan dere

İşletmeden aldığım üründe cam metresi belirtmeme rağmen olur diyerek hazır ürün verildi daha sonra erte

Ercan afşin

Mrb pazarda ve hazir perde icin defolu perdeleriniz var mi acaba Iletisime vecerseniz sevinirim

Cemile Kaya

1 yıl önce yaptırmış olduğum taç marka stor perdelerin tülü bir kez bile yıkamadan yırtıldı,başka bir p

BİZİM SEÇTİKLERİMİZ

 
 
 

ETKİNLİKLER & FUARLAR