Perde Satıcıları Haber Portalı

YAZARLAR

KIŞ NEDEN VARDIR ?

17.10.2016 0 yorum

Sevgili Müşterilerim, Değerli Perdeciler..

Bir kez daha sizler için kalemimi elime almış bulunmaktayım. Bu da şu demek oluyor, sizler ile bir kez daha birlikte olmak mutluluk verici bir durum.

Hepinizin bildiği üzere son baharın gelişi ile birlikte söylemlerimizde arttı biliyorum “ bundan sonra işler artık düşer, işlerde azalma olur, sokaktaki insanın ilk önceliği artık doğal gaz olacaktır. Perdeyi düşünen kim, alım gücü düşüyor, eyvah napıcaz, kış ayı ödemeleri ne olacak, keşke kış ayına evrak vermeseydim” gibi gibi gibi bir çok ümitsizce cümleler, bu cümlelerin akabinde pisikolojik bakımdan çöküş ve çaresiz bekleyiş…

Bütün bunları bir tarafa bırakın ve yaradılışımızın sebebini tekrar hatırlayın. Biz neden yaratıldık? Niçin? Neden ilk baharda çiçekler açar, niçin son baharda dökülen yapraklar tekrar yeşerir? Kış neden vardır? Ya yaz…neden bereketlidir bu kadar? Rengarenk meyveler, bereketli buğday tarlaları, bostanlardan fışkıran kavun karpuzlar…

Peki neden tarlaları, bağları bahçeleri nadasa bırakırlar? Yeni nesil için “nadas” kelimesini açalım isterseniz. Toprağın daha verimli ürün vermesi için, bir yıl ekilip diğer bir yıl ekilmemesi yani dinlendirilmesidir. Demek ki kış doğanın dinlenmeye çekildiği mevsim, bahar hazırlık mevsimi, yaz verimli ürün mevsimi, son bahar ise o ürünleri toplama ve kış için stok yapma mevsimidir. Esasında Anadolu’da bağ bozumu yada hasat mevsimi diye adlandırırlar.

Ne anlatmak istediğimi anladınız elbetteki “çalışkan karınca ile ağustos böceği’nin hikayesi” neydi bu hikayenin ana fikri; yazın çalışıp kışın mutluluk içerisinde yemekti. Bizde öyle yapacağız arkadaşlar, yazın iyi çalışıp, kışında ticaretimizin olduğu kadarı ile yetinmektir. Şu bir gerçek ki, ülkemizin sıkıntılı günlerinden dolayı kış mevsimi biraz durgun geçebilir, bu durgunluğu aşabilmek te yine bizim elimizde…akılcı davranarak, ayağımızı yorganımıza göre uzatarak.Yani bizde tıpkı toprak gibi kendimizi nadasa bırakacağız.

Hadi o zaman kalkın yerinizden ve silkelenin, umutsuzluk yok… Korku hiç yok…Nasıl olsa kıştan sonra bahar gelecek. Demli ve sıcacık çayınız ile sizi başbaşa bırakıyorum, hayırlı işler diliyorum. Nadastan sonra daha verimli bir ürün için, daha çok çalışma zamanı…Sağlıcakla kalın.

Bu yazıyı 752 kişi tarafından okundu.

DİĞER YAZILARI

YORUMLAR

Henüz yorum eklenmemiş.

YORUM YAZ

Yorumlar

kadriye çalış

sıcacıkılımlı makül saygılı seviyeli şahaneinsanlarsınız sizi bugün tanıdım rabbim herşeyi gönlü

yunus AYCAN ISPARTA

ağam büyük adamsın.röportajından çok bük ders aldım Allah yar yardımcın olsun.Bşarıların devamı nı Alla

Neslihan dere

İşletmeden aldığım üründe cam metresi belirtmeme rağmen olur diyerek hazır ürün verildi daha sonra erte

Ercan afşin

Mrb pazarda ve hazir perde icin defolu perdeleriniz var mi acaba Iletisime vecerseniz sevinirim

Cemile Kaya

1 yıl önce yaptırmış olduğum taç marka stor perdelerin tülü bir kez bile yıkamadan yırtıldı,başka bir p

BİZİM SEÇTİKLERİMİZ

 
 
 

ETKİNLİKLER & FUARLAR